Tydzień0
Wszystkie1312504

Udane regaty w Drzewicy
02.10.2012.

W dniach 21-23 września na torze slalomowym Drzewicy rozegrano VII Memoriał Roberta Korzeniewskiego, finały Ligi Młodzików i Pucharu Polski 2012 oraz XV Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w slalomie kajakowym o puchar Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Poczwórna impreza zgromadziła ponad sto osad z dziesięciu klubów.

Pierwszego dnia regat odbyła się siódma już edycja Memoriału im. Roberta Korzeniewskiego. Kajakowa społeczność po raz kolejny uczciła pamięć wybitnego szkoleniowca klubu i reprezentacji, współtwórcy sekcji kajakarstwa w Drzewicy. Obsada była silna. Wystartowali m.in. olimpijczycy z Drzewicy – Grzegorz Kiljanek i Piotr Szczepański w C-1 oraz Natalia Pacierpnik w K-1 kobiet. Rywalizowano w kategorii open (seniorów, młodzieżowców i juniorów).

LKK wywalczył dwa miejsca na podium. Pewne zwycięstwo w kanadyjkach jedynkach odniósł Grzesiek Kiljanek. W kajakach mężczyzn znakomicie popłynął Bartosz Dębowski. Drzewicki junior pokonał wielu starszych kajakarzy i wywalczył trzecie miejsce.

W ramach memoriału przeprowadzono finałowy rzut Ligi Młodzików 2012.  Nasza młodzież pokazała się z bardzo dobrej strony i zdobyła cztery miejsca na podium. Drugie miejsce w kanadyjkach jedynkach chłopców wywalczył Krzysztof Zych. Z drugiej lokaty cieszył się także kajakarz Adam Kopczyński. Trzecią pozycję w C-2 zajęła osada Wojciech Klata-Krzysztof Zych. Największy sukces stał się udziałem Dominiki Gąsieniec, która odniosła zwycięstwo w kanadyjkach jedynkach dziewcząt.

W klasyfikacji generalnej Ligi Młodzików 2012 cztery osady LKK zostały sklasyfikowane na trzecich miejscach: Adam Kopczyński w K-1 chłopców, Adam Gąsiorowski w C-1 chłopców, Dominika Gąsieniec w C-1 dziewcząt oraz dwójka kanadyjka Wojciech Klata – Krzysztof Zych. W klasyfikacji drużynowej LKK Drzewica zajął drugą pozycję.

W sobotę rozegrano finał Pucharu Polski 2012 w kategorii open i jednocześnie kwalifikacje Młodzieżowych Mistrzostw Polski. Kibice obejrzeli udane starty gospodarzy. Zawodnicy LKK wywalczyli trzy miejsca na podium. W C-1 mężczyzn kolejną wygraną zanotował Grzegorz Kiljanek. W kajakach jedynkach znowu bardzo dobrze popłynął Bartosz Dębowski, zajmując trzecie miejsce. Największą sensację sprawiła 13-letnia Dominika Gąsieniec, wygrywając konkurencję C-1 kobiet.

Niedziela upłynęła pod znakiem Młodzieżowych Mistrzostw Polski o puchar Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Dominowali reprezentanci Nowego Sącza i Krakowa. Drzewiczanie nie liczyli się w walce o medale, wystawiając tylko dwóch młodzieżowców (19-23 lata). W finale K-1 mężczyzn Damian Stanik zajął miejsce ósme a Tobiasz Kowalski dziesiąte. Ich młodsi koledzy wystąpili w półfinale, ale poza konkurencją. W punktacji PKOl. wygrał Start Nowy Sącz przed AZS AWF Kraków i Pieninami Szczawnica.

Podczas uroczystego podsumowania imprezy czołowi zawodnicy i reprezentanci klubów wchodzili na podium, odbierając medale, puchary, statuetki i nagrody. Trofea wręczali przedstawiciele władz samorządowych oraz działacze sportowi, m.in. sekretarz generalny Polskiego Związku Kajakowego i członek zarządu PKOl. Tadeusz Wróblewski, prezes Łódzkiego OZKaj. Leszek Dąbrowski i wicedyrektor Departamentu Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi Hieronim Hubar. Bardzo miłym akcentem był udział w ceremonii dzieci śp. Roberta Korzeniewskiego – Karoliny i Konrada, który ufundował nagrody rzeczowe dla najlepszych zawodników memoriału. Dekorację uświetniły ubrane na ludowo przedszkolaki.

Uroczystość poprowadził Kazimierz Kuropeska, współtwórca sekcji kajakarstwa górskiego w Drzewicy, obecnie kierownik wyszkolenia Startu Nowy Sącz. Trener Kuropeska był również komentatorem trzydniowych zmagań, przybliżając zebranym specyfikę slalomu i historię kajakarstwa górskiego na ziemi drzewickiej.

Zawody oficjalnie zamknął burmistrz Janusz Reszelewski, który podziękował za perfekcyjną organizację i zaprosił wszystkich na przyszłoroczne imprezy. Organizatorami regat były: Polski Związek Kajakowy, Ludowy Klub Kajakowy Drzewica, Urząd Gminy i Miasta w Drzewicy, Urząd Marszałkowski w Łodzi, Łódzka Federacja Sportu i Wojewódzkie Zrzeszenie LZS. Honorowy patronat sprawował przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego Marek Mazur.